1. Úvod
  2. Vše o bateriích a nabíječkách »
  3. Vše o nabíjení akumulátorů
Vše o nabíjení akumulátorů

Způsoby nabíjení

  • Pomalé nabíjení - základní, poměrně jistá a bezpečná metoda nabití akumulátoru, pokud je před nabíjením opravdu vybitý. Nabíjí se proudem rovným 1/10 kapacity článku po dobu 12 - 16 hodin, údaje jsou na článku opět uvedeny výrobcem. Pro jinou kapacitu článku a stejný nabíjecí proud ho musíte nechat v nabíječce o odpovídající dobu déle. Výhodou je, že pokud v nabíječce zapomenete akumulátory, ohřejí se, ale díky malému proudu zpravidla nezničí.
  • Zrychlené nabíjení - používá se u moderních článků, nabíjí se proudem o 1/3 - 1/5 kapacity článku po dobu 3 - 6 hodin. Tady je již vhodné mít i hlídání teploty článku a dodržet čas, jinak už může dojít ke zničení článku. Nabíječky s kontrolou nabíjení podle změny napětí v čase dU/dt nabíjejí tímto způsobem.
  • Rychlé nabíjení - vynutila si ho rychlost dnešního života a vzrůst kvality vyráběných akumulátorů. Jde o to, že například pracovní stroje poháněné akumulátory nemohou ležet několik hodin při nabíjení akumulátoru, fotograf nemůže čekat celou noc na dobití sady do blesku atd. Pak se začínají používat speciální odolné akumulátory s nabíjecím proudem rovným jejich kapacitě (nebo dokonce větším). Příslušná nabíječka je pak schopná je plně nabít do hodiny, ovšem za 100% kontroly napětí a teploty článků.
  • Pulzní nabíjení nebo nabíjení tepavým proudem. Když nabíjíte článek, nelze měřit jeho napětí. Proto kvalitní nabíječky vypínají v různých intervalech nabíjecí proud a následně měří napětí na článku. Hodnotu uchovají v paměti a porovnají s předchozími měřeními, z rozdílu pak určují výpočtem, zda bylo dosaženo zlomu na nabíjecí křivce a jestli je třeba ukončit nabíjení.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz