1. Úvod
  2. Vše o bateriích a nabíječkách »
  3. Ošetřování baterií-akumulátorů
Ošetřování baterií-akumulátorů

Všichni musíme své povětšinou bateriemi vybavené přístroje více či méně často dobíjet a používáme k tomu zpravidla AC adaptéry nebo USB. Jen málo uživatelů si však během normálního provozu láme hlavu s tím, jaká nebezpečí z častého nabíjení pro baterku plynou.

Jde hlavně o to, jaký typ baterie mám. U všech typů je dobré je občas zcela vybít a nabít, tím se omezuje paměťový efekt, který zkracuje životnost akumulátorů.

Ni-Cd akumulátory musíme vždy nabíjet až tehdy, když jsou zcela vybité (ne jen částečně).

Li-Ion baterie jsou velice citlivé na teplotu a napětí a právě oba tyto faktory mají značný vliv na jejich životnost.Ta se většinou pohybuje mezi dvěma a třemi roky, přičemž lze obvykle očekávat 300 až 500 nabíjecích cyklů. Právě pro takto omezenou životnost se nedoporučuje kupovat zařízení, která ležela dlouho ve skladech. Datum výroby tedy není důležité pouze u potravin, ale i u baterií, protože právě z něj lze podle typu baterie odhadnout její životnost, kterou s přibývajícím časem zmenšuje zvyšující se vnitřní odpor a chemický rozklad. Li-Ion baterie založené na Kobaltu tak například rychleji oxidují, což zvyšuje jejich odpor, takže i když si zachovávají výkon, jejich životnost to značně omezuje. Naproti tomu baterie založené na Manganu oxidují pomaleji takže se jejich odpor téměř nezvyšuje. Na druhou stranu se vyznačují ve srovnání se svými kobaltovými protějšky značným chemickým rozkladem, který má za následek ztrátu výkonu. Ve výsledku je to tedy prašť jako uhoď.

Dalším problémem je teplota. Vysoké teploty baterkám opravdu nesvědčí, takže nechávat přístroje s bateriemi v rozpáleném autě, kde teploty běžně přesahují 30°, je nejlepší cesta, jak o baterku přijít - nejen, že se snižuje její životnost, ale její výkon dost drasticky klesá (viz. Tabulka). Skladování plně nabité nebo vybité baterky je také dost nezdravé. Tedy pro baterku. Zatímco při plném nabití baterka ztrácí výkon mnohem rychleji, než při nižších napětích, časté úplné vybíjení také zkrátí její životnost. Nikdy nenechávejte baterku vybitou déle, než je nezbytně nutné, protože nízké napětí by mohlo otevřít vnitřní bezpečnostní obvod, což by způsobilo, že by baterku již nešlo nabít. Pro delší skladování je nejlepší nabít baterii na 40% s tím, že by se před použitím měla opět plně nabít.

Teplota40%
(doporučeno na skladování)
100%
0° C98% po jednom roce94% po jednom roce
25° C96% po jednom roce85% po jednom roce
40° C85% po jednom roce65% po jednom roce
60° C75% po jednom roce60% po třech měsících

Závěr

  • Nikdy neskladujte své PDA s plně vybitými bateriemi a plná vybití omezte na minimum. Nikdy také neskladujte PDA plně nabité. Ideální stav pro skladování je 40%.
  • V čím chladnějším prostředí vaše baterie bude, tím déle vám vydrží. Vyhýbejte se s PDA rozpáleným autům a teplému prostředí obecně.
  • Příliš nízké napětí baterce škodí. Proto buď častěji nabíjejte nebo si pořiďte baterku s větší kapacitou
  • Nekupujte staré baterky. Nevyplatí se to.
  • Vzhledem k životnosti kolem dvou až tří let nekupujte náhradní baterie pokud je do té doby nepoužijete.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz