- Úvod
- Vše o bateriích a nabíječkách »
- Nejčastější otázky
Uchování akumulátorů - kde?
Při delším uskladnění můžeme dávat akumulátory do lednice s teplotou 8°C – samovybíjení tím zcela minimalizujeme. Jinak akumulátory uchováváme při teplotách 15-30°C, při vlhkosti od 50%.
Jaká má být teplota, když akumulátor nabíjím?
Teplota se doporučuje 15-30°C. Nabíjíme baterii při normální pokojové teplotě.
Když nabíjíme baterii, můžeme ji až 1000x nabít?
Můžeme, ale jen v laboratorních podmínkách, které jsou zcela odlišné od reálného života.
Akumulátory se ke konečnému spotřebiteli dostávají v jakém stavu?
Z výrobny odcházejí přezkoušené, v nabitém stavu. Ale vzhledem k času, který uběhne od výroby a prodeje, se akumulátor postupně vybíjí. Proto ho před prvním použitím doporučujeme nabít. Jen U Ni-Cd článku radši baterii prvně vybít, tím se omezuje paměťový efekt.
Když provádíme u akumulátoru rychlonabíjení, škodí mu to?
Neškodí. Akumulátor se při rychlonabíjení nabíjí cca 1-2 hod. /při klasické nabíjení cca 10 hod./. Pro dosažení plné kapacity se u rychlonabíječek požaduje vysoký nabíjecí proud.
Čím se označuje pojem - Inteligentní nabíjení?
Nabíjení inteligentní znamená to, když nabíjecí zařízení dokáže přesně rozpoznat průběh nabíjení a při dosažení plné kapacity dokáže nabíjení ukončit.
Uchovávat akumulutáry – jak?
Je celkem jedno, jak budeme akumulátory Ni-Cd a Ni-Mh uchovávat, protože skladováním postupně i tak ztrácí na kapacitě. Pro delší uchovávání /víc než půl roku/ je doporučeno akumulátory Ni-Mh uchovávat plně nabité a tak jednou za rok znovu nabít. Akumulátory Li-Ion musíme uchovávat zásadně v nabitém stavu a bezpodmínečně do jednoho roku je třeba je znovu nabít, jinak se může stát, že se nám akumulátor zničí.
Když nabíjím akumulátor, jak dlouho ho můžu nechat v nabíječce?
Pokud zůstanou akumulátory připojené k nabíječce déle, tzn. i několik dní, nehrozí žádné nebezpečí, ale to platí pro moderní, elektronicky řízené nabíječky. Ony už umí nabíjení ukončit, nebo už jen pak nabíjí jen udržovacím proudem, který je zanedbatelný. Ty nabíječky, které ještě nemají tyto funkce, může dojít k poškození, nebo i zničení akumulátoru, proto je třeba včas nabíjení ukončit. Maximální čas nabíjení /při vybitém akumulátoru/ se dá spočítat takto:
Ni-Cd akumulátory = kapacita akum. x 1,4 : nabíjecí proud nabíječky
Ni-Mh akumulátory = kapacita akum. x 1,5 : nabíjecí proud nabíječky
Když je akumulátor pod-vybit, je už zcela poškozen?
Když ho budeme zkoušet opakovaně vybíjet a nabíjet, tak je ta možnost, že ho přivedeme ještě zpět k funkčnosti.
Cyklování – co je to?
Je to snaha vrátit zpět akumulátorům jejich vlastnosti, obzvlášť kapacitu. Cyklování je založeno na opětovném vybíjení a nabíjení akumulátorů, cca 2-3x. Taktéž je doporučeno tento cyklus opakovat u těch akumulátorů, u kterých neznáme stáří, ani kvalitu.
Akumulátory Ni-Cd a Ni-Mh – jaké je jejich rozlišení?
Akumulátory Ni-Cd obsahují těžké kovy, oproti akumulátorům Ni-Mh, které jsou šetrné k životnímu prostředí a těžké kovy nemají. Akumulátory Ni-Mh dosahují větší kapacity /Ah/ při zachování stejné velikosti, jako Ni-Cd. Oboje dvoje druhy akumulátorů lze nabíjet stejnými nabíječkami.
Když máme nový akumulátor – dosáhne hned max.kapacitu?
Hned ne, ale když ho několikrát vybijeme a nabijeme, pak své maximální kapacity dosáhne.
Za jakou dobu můžeme akumulátor nabít?
Normální doba nabíjení je 10-16 hod, ale to také záleží, jaký máte druh nabíječky. Doba nabíjení je závislá na velikosti proudu nabíjení. Rychlonabíječky mohou nabít akumulátor za 2-3 hod. a ultrarychlé nabíječe i za 30 min. Důležité je, abyste jste si přednostně prostudovali příručku Vaší nabíječky.
Při nabíjení akumulátoru, mohou se články vysoce zahřívat?
Články se zahřívají jen přiměřeně, takže ne. Kdyby se náhodou moc zahřívaly, tak to znamená, že s naším akumulátorem není něco v pořádku, může být poškozen. Zvyšování teploty již moderní nabíječky rozpoznávají a automaticky pak nabíjení přeruší. Např. kvalitní aku pro mobily již mají v sobě pojistku, která při teplotě 70°C nabíjení ukončí a tímto pak ochraňuje akumulátor proti přehřívání a přebíjení.
Samovybíjení akumulátoru – co je to?
Během 3 měsíců akumulátor ztrácí až 80% kapacity. Čím je větší teplota v okolí, tím se rychleji bude akumulátor samovybíjet. Tímto je samovybíjení závislé na teplotě, ve které se akumulátor nachází.
Pokud má akumulátor na přepínači červenou tečku, co je to?
Je to pro ty, kteří zapomínají. Když máme akumulátor nabitý, udělejte tak, že přepnete posuvník, aby bylo červenou tečku vidět, tímto budete vědět, že je akumulátor nabitý. Předejdete tak opětovnému nabíjení, které u Ni-Cd vyvolává paměťový efekt, který vede ke ztrátě kapacity.
Kdy můžu rozpoznat, že už mám akumulátor zcela vybitý?
U mobilních telefonů, které mají indikátor, to není problém. Ty zařízení, které indikátor nemají, tam se to řeší el.obvodem, který sleduje napětí akumulátoru, který se napájí a když dosáhne mezní hodnoty, tak pak se zařízení vypne. Nedochází tak k nadměrnému vybíjení akumulátorů.
Je třeba akumulátor vytáhnout se zařízení, které delší dobu nepoužívám?
Ano, protože i když mám zařízení vypnuté, může být stále odebírán proud, který postupně vede k podvybití akumulátoru – poškození, nebo jeho úplného zničení.
Jak se mám o akumulátory starat?
Jde hlavně o to, jaký typ akumulátoru mám. U všech typů je dobré je občas zcela vybít a nabít, tím se omezuje paměťový efekt, který zkracuje životnost akumulátorů. Ni-Cd akumulátory musíme vždy nabíjet až tehdy, když jsou zcela vybité /ne jen částečně/.