1. Úvod
  2. Vše o bateriích a nabíječkách »
  3. Druhy akumulátorů - baterií
Druhy akumulátorů - baterií
?


Baterie Ni-Cd

Tyto baterie se charakterizují dobrým výkonem užívaných v prostředí vymáhajících větší proud nebo při nízkých teplotách. Mají dlouhou životnost a při uchovávání déle vydrží. Ve srovnání s bateriemi Ni-Mh mají delší životnost a při uchovávání déle vydrží.

Baterie Ni-Mh

Rozvojem digitálních přístrojů a přehrávačů mp3/mp4 jsou to nejpopulárnější typ baterií na našem trhu. Ve srovnání se starší generací Ni-Cd jsou charakterizovány rychlejším samovybíjením a kratší životností – z druhé stránky dosahují cca 30% více kapacity. Charakterizují se také větší hustotou energie (teoreticky 50%, prakticky cca jen 25%). Výhodné cenově. Nabíjet se můžou pouze tehdy, až se úplně vybijou, tím se omezuje paměťový efekt, který zkracuje životnost akumulátorů.

Baterie Ni-MH nové generace

Zdokonalená technologie vytváření článku Ni-Mh nové generace dovolila zminimalizování efektu samovybíjení. Vznikly baterie univerzální, které mohou s úspěchem nahrazovat standartní alkalické baterie, okamžitě připravené k užívání.

Baterie Li-Ion

Tyto baterie mají ve srovnání s bateriemi Ni-Mh 3x větší kapacitu, ale musíme také počítat s tím, že jsou značně dražší. Lze je ale dobíjet kdykoliv, bez paměťového efektu. Mají vyšší životnost.

Baterie Li-Pol

Tyto baterie mají podobné vlastnosti jako baterie Li-Ion. Mohou být jen ještě menších a jednodušších rozměrů, díky čemuž se pak skvěle hodí do mobilních telefonů, přenosných přehrávačů, kamer..

Tabulka porovnání technických paremetrů jednotlivých druhů baterií

 Ni-MHLi-ionLi-poly
Energetická a výkonová hustota (Wh/kg)60-120110-160100-130
Trvanlivost - počet cyklů5001000500
Doba rychlonabíjení2-4h2-4h2-4h
Tolerance přebíjenínízkávelmi nízkánízká
Samovybíjení / měsíc30%10%10%
Obvyklé napětí jednoho článku1,2V3,6V3,6V
Dovolené zatížení proudem5C>2C>2C
Potřebné cyklování (úplné vybití/nabití)co 60-90 dniNení potřebaNení potřeba
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz